Krążownik zbudowany w 1913 roku, wyposażony w 13,5-calowe działa, był dumą floty brytyjskiej Royal Navy. W pewnym momencie Bitwy Jutlandzkiej, Queen Mary zaangażowała się w pojedynek z SMS Seydlitz i oddała kilka celnych strzałów. Niestety sama została trafiona pociskiem nieprzyjaciela. Po chwili niemiecki SMS Derfflinger, który prowadził ostrzał innego statku, zwrócił swoje działa na HMS Queen Mary i oddał w jej kierunku przynajmniej dwie salwy. To spowodowało, że w przeciągu zaledwie trzech minut jednostka poszła na dno zabierając 1226 członków załogi. Według relacji naocznych świadków i dziewięciu marynarzom którym udało się przeżyć wiemy, że statkiem targnęły dwie eksplozje. W ich wyniku części okrętu zostały wyrzucone w powietrze i osiadły na dnie rozproszone w promieniu około 100 metrów.
Ponieważ wrak leży w dwóch różnych miejscach, byliśmy podzieleni na dwie drużyny, każda z własną łodzią RIB. Nasz zespół zdecydował się najpierw zanurkować na rufie, ponieważ wyglądała na zachowaną w lepszym stanie...
Zapraszamy na kolejny wrak słynnej Bitwy Jutlandzkiej. Tym razem, Rene, poprzez obiektyw aparatu, prezentuje pozostałości krążownika HMS Queen Mary - gorąco polecamy!
Czytaj dalej na łamach Magazynu Nurki.pl numer 7 - kliknij tutaj.