Powrót Nikonosa?

Powrót Nikonosa?

Magazyn Nurki.pl Nurkowanie Scuba Diving Podróże Sprzęt nurkowy Prenumerata Nikon Nikonos Fotografia podwodna

Wygląda na to że kultowy aparat Nikonos może pojawić się znów na rynku. Nikon Rumors właśnie podało informację, że firma Nikon  dokonała ponownej rejestracji znaku towarowego "NIKONOS”, który wygasł 2008 roku. Może to być znak, że firma rozważa podwodny rynek w planach rozwojowych swoich produktów. Warto dodać, że w ofercie firmy znajduje się już wodoodporny aparat fotograficzny - model AW1 w systemie Nikon1.
Czyżby wraz z oczekiwaną premierą nowego, pełnoklatkowego "bezlusterkowca" Nikona możemy oczekiwać powrotu Nikonosa na podwodne szlaki?
Dla przypomnienia, Nikonos Calypso to nazwa serii aparatów formatu 35 mm zaprojektowanych specjalnie na potrzeby fotografii podwodnej wprowadzonych na rynek przez firmę Nikon w 1963 roku. Wczesne aparaty Nikonos były ulepszeniami aparatu Calypso, który był oryginalnym projektem Jacquesa Cousteau i belgijskiego inżyniera Jean de Woutersa. Aparat Calypso został wyprodukowany we Francji przez La Spirotechnique (obecnie Aqua Lung) i był tam produkowany aż do momentu, w którym patent został wykupiony przez Nikona i powstał Nikonos. System Nikonos był niezwykle popularny zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalnych fotografów podwodnych. Jego kompaktowa budowa, łatwość użytkowania i doskonała jakość optyczna wyznaczały standardy przez ponad kilkadziesiąt lat podwodnego fotografowania. Firma Nikon zaprzestała projektowania oraz produkcji nowych aparatów typu Nikonos w 2001 roku.

Źródła: Nikon Rumors, tmdb.eu

Foto: Nikon